Monday, April 23, 2012

I'm So Smart

 While I am not one to start a war with a huge company, I feel the need to point out a bad business plan. The company did emerge from emerged from Chapter 11 bankruptcy, I think that they are trying very hard to do it again. On the other hand, I think that I have solved world hunger thanks to Six Flags.
Six Flags is now offering a season dining pass. "Pay once, eat all year for just $59.99." At first this might seem like a lot of money. But I think this is going to do them in. It is $9.99 for a refillable drink bottle/vat. It is $1 for a refill and free refills for the day. So let's do a little bit of math, shall we?
Let's do this for the average family of 4.

$239.96 for 4 passes.$59.99/each
 $70.00 for one packing pass
$59.99 for 4 dining passes. $59.99/each
  $9.99 for 1 refillable drink. Yes, you are sharing with other people and they might spit in. We are cheap and  it is going down like this so stop fighting it.
Total $559.91

Ok that looks like a lot of money. But I do have a plan to help you drive 6 Flags out of business. (On a side note, I did notice that a pass is only good "May 5 thru September 9." Meaning that you have to pay extra to go to fright fest that used to be FREE. We will get even with them for that one!) Now you will have to start using the dining pass on the very first day and never skip a day. The pass gives one lunch and one dinner daily. So that is 114 days to go get 2 meals. If you doubt me, go here. That breaks down to $4.91 a visit/meal for a family of 4 if you go every day and that includes passes, parking pass, dining passes, and refillable bottle. Add $1 a day/visit for drinks for the day if you want. $1.23 a day/visit per person for 2 meals and fun, fun, fun.  Super cheap!
Or you could look at this a different way. Let's think about a single guy that can't cook. If he buys a pass, parking pass, and dining pass, it would cost him $1.67 for two meals a day. I know what you are thinking, he probably has a job. If he works close to the park, he could go for lunch and then on his way home pick up a dinner and bring it home. Even if he only got dinner, $1.67 a meal if pretty cheap.
Or maybe this is my way of not cooking for the entire summer. Here is a list of the food that they are offering
"The program includes twelve different entrees at restaurants all over the park. Participating restaurants include Aunt Martha's Boarding House, JB's BBQ, Primo's Pizza, County Fair Grill, Maw & Paw's, Mooseburger Lodge, Great American Hot Dog and various other locations. Some of the entree options include cheeseburgers, sandwiches, chicken sandwiches, pizza and more."

 I'm not saying that there isn't a huge flaw in my plan like say..........weight gain, cholesterol, I'm even going to throw early death out there. And with all the refills you want for $1, you might end up like Natasha Harris

Did I tell you that we get in free because Anna is an employee? My fat wheels are turning.
Now I know that some people won't want to live at 6 Flags but cheap food is cheap food and I have 2 kids that are eating machines. Since Anna will be working there, I wonder if she could just buy the dining pass and eat there every day.
Just a silly thought,
SonyaAnn

17 comments:

Mamma has spoken said...

I have Kings Island here and I think six flags owns them now. Not sure seems like lately every year it changes as to who owns them. Any who, I've done the food pass thingy there and it wasn't all that great. The places that we could use it were always crowded, cutting into your ride time. The food there was usually dried out from sitting under the heat lamps too long. Though the refillable drink cup was the best deal of it all.

Annie said...

We have Worlds of Fun -- and it used to be (fun) -- but isn't anymore. If I ate there every day, I'd probably spend the rest of my time in bathroom.

But financially? Your plan is pure genius!

Sheila said...

I love the way you think LOL

Mark said...

That's too much math for me.
Fred didn't exactly marry me for my brains you now!
m.

slugmama said...

It does seem an evil genius of a plan.
Except after eating only park fast food and drinking vats of soda only every day, I'd be dead by Aug. 12th.

So I can be frugal and dead....hmmm, I'll take a pass on this one!

McVal said...

Bwahahaha!!!! Definitely have her get a pass...

Donna Freedman said...

Anna is young and hale. Why not let her eat there every day? No doubt they have dinner salads and such along with the deep-fried lard nuggets.
Helpful tip: Be sure to eat AFTER you're done riding. Otherwise they get their food back, if you know what I mean.

SonyaAnn said...

Mamma has spoken-To be honest, I can't stand food at places like 6 flags. I was just thinking about getting out of cooking for so long.

SonyaAnn said...

Annie-I have a hard time stomaching amusement park food. But might give it a shot for a few days just to get out of cooking.

SonyaAnn said...

Sheila-I knew you would!

SonyaAnn said...

Mark-He married you for your sharp wit!

SonyaAnn said...

sluggy-I thought you would back me on this one. LOL

SonyaAnn said...

McVal-And I'm going to make her pay for it!

SonyaAnn said...

Donna Freedman-I bet she could hold it down. After the stories that I have heard about the college's food, this should be like home cooking!

Frances said...
This comment has been removed by the author.
Frances said...

I think most kids and teens think amusement park food is great. Hey, it is just for the summer.

SonyaAnn said...

Frances-I wonder how long they could eat it before having serious probs tho. They have youth on their side but that only holds out for so long!